Klik billedet
Jubilæumsskrifter Udskriv Email

Her kan du se forsiderne på de jubilæumsskrifter, B.93 har udgivet gennem tiderne.


B.93 fylder 110 år - 19. maj 2003

jub2


B.93 fylder 100 år - 19. maj 1993


jub3Den 19. maj 1993 fejrede B93 sin 100 års dag. I den anledning blev der udgivet et jubilæumsskrift med historien om klubbens første 100 år på godt og ondt. Overborgmester i København, Jens Kramer Mikkelsen, der selv er vokset op på Østerbro, indledte jubilæumsskriftet med denne fødselsdagshilsen:

"B.93 har i hundrede år været en vigtig og dynamisk del af det københavnske idrætsliv. Som den førende idrætsklub i sin bydel har den været normsættende for mange generationer af københavnere.

Jeg tænker ikke mindst på den store frivillige indsats, som hundredevis af B.93-ledere gennem tiderne har ydet, selvfølgelig først og fremmest på det idrætslige område, men også og ikke mindst på det sociale plan.

Det er min overbevisning - som jeg ved har været delt af de skiftende borgmestre og overborgmestre op gennem tiderne - at et godt og velfungerende klubliv giver børn og unge mange positive og lærerige oplevelser, der bliver et grundlæggende afsæt for deres voksenliv.

På den baggrund har idrætten i Københavns Kommune også altid haft høj prioritet - det være sig i form af positiv stillingtagen til idrætslige initiativer eller mere kontant som store årlige tilskud gennem både KI og i henhold til skiftende fritidslovgivning.

Mange af hovedstadsområdets idrætsklubber har trådt deres barnesko på Østerbro, f.eks. FREM, KB, AB og B.1903. B.93 er forblevet trofast mod Østerbro - også i svære tider med bygning af skøjtehal, ombygninger af Idrætsparken og her til sidst nybygningen af Parken.

I den forbindelse har det været en glæde at opleve klubbens lyst og evne til at indgå i en konstruktiv diskussion om også utraditionelle løsninger på særligt de pladsmæssige problemer klubben fik som følge af den nye idrætspark.

Trofastheden mod bydelen belønnes nu med det nye idrætsanlæg ved Svanemøllen, hvor det er mit håb, at B.93 kan vinde fornyet kraft og i sit næste århundrede blive ikke alene Østerbros førende klub, men også en af landets førende."


B.93 fylder 90 år - 19. maj 1993

jub4


B.93 fylder 75 år - 19. maj 1968


jub6
B.93 fylder 60 år - 19. maj 1953

jub7
B.93 fylder 50 år - 19. maj 1943

jub8


Skrevet af Hans Drachmann   
Antal hits: 1186
Senest opdateret: 01. december 2010